Türkiye'nin En Romantik Gölü - Kalp Şeklindeki Narlıgöl


Aksaray Niğde sınırındaki krater gölü Narlıgöl, sularının çekilmesiyle kalp görünümü aldı.

Aksaray Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Narlıgöl'ün, Kapadokya bölgesinde Aksaray ile Niğde sınırında yer alan ve keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikası olduğunu söyledi.

Narlıgöl'ün her mevsim farklı bir doğal güzelliğe büründüğünü ve ziyaretçilerini büyülediğini belirten Doğan, ''Kapadokya'nın ortasında yer alan Narlıgöl, etrafı dağlarla çevrili tipik bir krater gölü. Deniz seviyesinden yüksekliği 1365 metre olan gölün çevresinde ise kayadan oyma mekanlar ve peri bacası oluşumları bulunuyor'' dedi.

Narlıgöl'ün sıcak su kaynaklarıyla termal bir kaplıca bölgesi haline geldiğini anlatan Doğan, ''Narlıgöl'de jeotermal kaynaklar göl kıyısında yüzeye kadar çıkıyor. Açılan sondaj kuyusundan da 65 santigrat sıcaklıkta termal su çıkışı var. Gölün girişine yapılan termal otellerden birisi turizme açılırken, diğerinin inşaatı devam ediyor'' diye konuştu.

Krater gölü, kalp görünümünde

Doğa tutkunları için Narlıgöl'de büyüleyici bir manzaranın ortaya çıktığını vurgulayan Doğan, ''Narlıgöl'de son yıllarda suların çekilmesiyle birlikte, krater gölü kalp görünümü kazandı'' dedi.

Narlıgöl'ün kalp görüntüsü kazanmasında, suların çekilmesinin etkili olduğunu ifade eden Doğan, şöyle devam etti:

''Son yıllarda gölün su seviyesinde küçük bir çekilme oldu. Buna bağlı olarak gölün şekli kalp görünümü kazandı. Bu görüntü gölün giriş bölümünün batısındaki tepelik sahadan net olarak izlenebiliyor. Krater gölünde oluşan bu doğal ve estetik görüntü kesinlikle görülmeye değer.''

Kapadokya'nın kalbinin Narlıgöl'de ortaya çıktığına dikkati çeken Doğan, Ihlara Vadisi, Güzelyurt ve Aşıklı Höyük'e yakın olması nedeniyle Narlıgöl'ün Kapadokya'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisi haline geleceğini sözlerine ekledi.

İstatistik

Lifestyle Blogs